Články & návody

Operace očních víček - korekce horních a dolních víček v Brně.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro dům s pečovatelskou službou Praha.

Bělení zubů metodou Purewhitening - Stomatologie Erbenova, Brno.

Styling psů Brno - stříhání psů v Brně. Komplexní péče pro Vaše mazlíčky.

Rekvalifikační kurzy Brno - Dokurzu.cz - široká nabídka rekvalifikačních kurzů a seminářů.

Otevreniauta.cz - otevírání aut Brno a okolí.

Míka Servis - čištění koberců Praha a okolí.

České rugby – jak to u nás funguje?

Typický anglický sport

Rugby rozhodně není typicky evropským sportem. Není příliš zdomácnělé ani v České republice. Už i jeho název evokuje, že jde o sport z anglicky mluvících zemí, kde je také velmi populární. Vznikl v 19. století v Anglii a jméno dostal podle města, v němž se zrodil – Rugby. Počátky byly velmi podobné fotbalu a pořád s ním určitou podobnost má. Akorát tady se do míče nekope, nýbrž se s ním běhá. Právě z rugby posléze vznikl americký fotbal, ale třeba i australský fotbal či kanadský fotbal.

České rugby

I když Češi oblibují především fotbal a hokej, tak rugby se hraje i u nás. I když ne tak masově. Existuje tu organizace České rugby, která je členem České unie sportu, World Rugby, Rugby Europe i Českého olympijského výboru. Není to přitom jen doména mužů – hraje se tu i ženské rugby. A na profesionální hráče dohlíží také oficiální Antidopingový výbor ČR.

Soutěže v rugby

Profesionální čeští hráči rugby se účastní různých soutěží. Populární je Pohár rugby, přičemž už proběhl jeho patnáctý ročník. Hraje se o takzvaný Super Cup. A ti nejlepší jezdí reprezentovat Českou republiku i na světové turnaje v rugby. Například na posledním Mistrovství Evropy byli čeští hráči šestí. A na Mistrovství Evropy juniorek skončil český tým na třetím místě.

Další akce

České rugby se nesoustředí jen na zápasy. Pořádá i různé akce – jak pro své členy, tak i pro veřejnost. Z těch posledních určitě stojí za zmínku školení první pomoci v rugby. A v červnu také vedení Českého rugby uspořádalo dětský den pro děti z dětského domova. Zkrátka, hráči rugby se nenudí a kromě svého oblíbeného sportu se věnují i dalším aktivitám.

Jak hrát rugby

Láká vás rugby? Tak to jděte zkusit. Porozhlédněte se v okolí svého bydliště a zjistěte, jestli tam funguje nějaký rugbyový tým. Přihlaste se a projevte svůj zájem. Pokud budete dostatečně dobří, určitě vás přijmou mezi sebe. Případně se někdy pořádají nábory, a to jak pro dospělé, tak i pro mladší hráče. Začít hrát rugby tak můžete i v Česku.

Na tréninky přitom s sebou nemusíte mít nic obzvláštního – stačí sportovní oblečení (tričko a kraťasy), sportovní boty a láhev s pitím. Také byste měli mít slušnou kondici, velké odhodlání a neměl by vás vyčerpat už pětiminutový běh po hřišti.

A kde si mohou i začátečníci zahrát rugby a zapojit se do některého z fungujících týmů? V Praze je hned několik příležitostí, ale týmy najdete třeba i v Přelouči, Petrovicích, Liberci, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Vyškově, Jablonci, Říčanech a na dalších místech po celé České republice.

Přečtěte si také Nezanedbávejte pohyb ani ve stáří nebo Tři tipy na hubnutí, které vás bude bavit

Fotografie