Články & návody

Operace očních víček - korekce horních a dolních víček v Brně.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro dům s pečovatelskou službou Praha.

Bělení zubů metodou Purewhitening - Stomatologie Erbenova, Brno.

Styling psů Brno - stříhání psů v Brně. Komplexní péče pro Vaše mazlíčky.

Rekvalifikační kurzy Brno - Dokurzu.cz - široká nabídka rekvalifikačních kurzů a seminářů.

Otevreniauta.cz - otevírání aut Brno a okolí.

Míka Servis - čištění koberců Praha a okolí.

Hubnutí s pomocí diety. Ano nebo ne?

Nezdravé diety

Některé diety vám budou slibovat, že za pár týdnů zhubnete neskutečné množství kil, a to bezpracně – jen dodržováním dané diety. A teoreticky je to pravda, protože daná dieta velmi seškrtí váš běžný jídelníček. Budete jíst mnohem méně a úplně jinak a tělo díky tomu bude dostávat méně kalorií, takže začnete hubnout. Jenže řada diet vyškrtává potraviny, které potřebujeme – například všechny s obsahem cukru a tuků. Jenže nějaké tuky naše tělo potřebuje. A komplexní cukry také. Takže tělo de facto strádá. A když dietu ukončíme a začneme jíst jinak, náš vyčerpaný organismus se bude snažit udělat si co nejdřív tukové zásoby, aby při příští dietě už tolik netrpěl. Neboli dočkáte se klasického jo-jo efektu.

Zdravé diety

Pak jsou tu ale diety, které jsou mnohem zdravější. A nadiktují nám, že máme jíst potraviny, které jsou výrazně zdravější a hodně přínosné. Například středomořská dieta, která patří k jedněm z nejoblíbenějších, je na první pohled úplně dokonalá – podle ní máme jíst hodně mořských ryb a plodů moře, které i podle odborníků obsahují velmi zdravé látky, plno živin a naše tělo je potřebuje. Nesmíte ale zůstat jen u ryb – je potřeba přejít na komplexní středomořskou stravu, jako byste se stali například Italem nebo Řekem. Jíst musíte jižní ovoce a zeleninu, luštěniny, neopomíjet červené maso. Zkrátka musíte změnit svůj životní styl a díky tomu budete hubnout. Pokud se pak ale vrátíte k typicky českému stravování, všechna vaše snaha za chvíli zase bude nenávratně pryč.

Půst

Leckdo se snaží zhubnout i s pomocí půstu. Ale pokud na to půjdete špatně, může půst ohrozit nejen vaše zdraví, ale i život. Populární je například jednodenní půst o úplňku. Ale faktem je, že takovým jednodenním půstem nezhubnete – je to spíš forma detoxikace organismu, kdy den nejíte, jen pijete čistou vodu či bylinné čaje.

Dlouhodobý půst funguje pouze v případě, že je správně nastavený. Každému člověku přitom vyhovuje něco jiného. A pokud se rozhodnete tři dny nejíst a pak to doženete, spíš přiberete. Lepší je v tomto ohledu takzvaný přerušovaný půst, při kterém určitý počet hodin dne jíte a zbytek hladovíte (častý poměr je například 8:16). Nebo si půst postavíte na počtu dnů jedení proti nejedení (třeba 5:2). Než se ale pustíte do hladovění, měli byste případná rizika probrat se svým praktickým lékařem. Pro některé lidi (například chronicky nemocné, těhotné ženy, kojící matky a tak dále) to totiž rozhodně není vhodná metoda hubnutí.

Přečtěte si také Nezanedbávejte pohyb ani ve stáří nebo České rugby – jak to u nás funguje?

Fotografie