S nedávno proběhlým mistrovstvím světa v ragby enormně stoupá zájem o tento sport. Ovšem o něm samotném toho v našich končinách víme opravdu jen málo. Pojďme se tedy o něco blíže podívat na hru, ve které je hlavní tvrdost, fyzická síla a férovost.
Ragby je sport, které vznikl jako modifikace klasického fotbalu v Anglii. Ve škole, ve městě Rugby, po kterém se celý sport také nazývá, vznikla určitá modifikace klasického fotbalu, u kterého bylo povoleno držet míč v ruce a utíkat s ním dopředu, popřípadě jej házet hráči vedle sebe, nebo za sebe. Díky tomu byly položeny kořeny klasického ragby tak, jak jej známe dnes. Nejrůznějších variant této hry je opravu velké množství a systém hry se od sebe liší především počtem hráčů na hřišti. Známe tak ragby třináctkové, sedmičkové a jakousi klasiku představuje hra s patnácti hráči na každé straně. Z tohoto sportu pak dále vznikaly i další varianty, jako je americký, australský či kanadský fotbal.
Ragby ve světě
Díky koloniálnímu působení Anglie se ragby velice rychle rozšířilo i do dalších zemí jako je Austrálie, Nový Zéland, Samoa, Jihoafrická Republika a mnoho dalších. V České republice nemá ragby prozatím příliš velkou tradici a týmy s profesionálnější průpravou bychom spočítali na prstech jedné ruky.
Je to dáno do jisté míry také tím, že mnoho lidí má o tomto sportu představu jako o velice surové hře téměř bez pravidel. Dalo by se však říci, že opak je pravdou. Ragby je sice vysoce kontaktní sport, díky čemuž není o modřiny nouze, zároveň se však jedná o sport, ve kterém má hlavní slovo férovost, poctivost a píle. O hráčích ragby se ví, že jsou srdcaři a že hra je pro ně poctou, kterou dělají pro zábavu a čest. I proto nám tradice ragby přináší chvíle, které žádný jiný sport nemůže nabídnout. Vzpomeňme si jen na tance haka v podání All Blacks.