Články & návody

Operace očních víček - korekce horních a dolních víček v Brně.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro dům s pečovatelskou službou Praha.

Bělení zubů metodou Purewhitening - Stomatologie Erbenova, Brno.

Styling psů Brno - stříhání psů v Brně. Komplexní péče pro Vaše mazlíčky.

Rekvalifikační kurzy Brno - Dokurzu.cz - široká nabídka rekvalifikačních kurzů a seminářů.

Otevreniauta.cz - otevírání aut Brno a okolí.

Míka Servis - čištění koberců Praha a okolí.

Jak ochránit psy a kočky proti klíšťatům

S koncem zimy je vhodné navštívit se svým zvířetem veterináře a informovat se na vhodnou ochranu před klíšťaty. Jakmile začne venku hezké počasí, klíšťata se probudí a zdržují se ve vlhkém prostředí, v trávě. Stačí, abyste šli na procházku po lese, či do parku a klíště se snadno přisaje a ohrozí svého hostitele. Klíšťata přenáší infekční choroby, nejčastěji lymeskou boreliózu. Někdy se ještě nepřisáté klíště přesune i na majitele zvířete, což je dost nebezpečné, zvláště když si zvíře hraje s dítětem a Vy si hned problému nevšimnete. Možností, jak zvíře a tím pádem i sebe ochránit, je několik. Odlišují se od sebe zejména cenou a trvanlivostí prevence. Měli byste také veterináře informovat, zda je pes v kontaktu s kočkou či malým dítětem, některé typy ochrany pro ně mohou být nebezpečné.

Pro pejsky jsou velmi vhodné antiparazitní obojky. Vybírají se dle obvodu krku pejska, nosí se nepřetržitě, vydrží i několik měsíců, pejsci se s ním mohou i koupat. U koček, které mají svobodnější pohyb, se také doporučují antiparazitní obojky, speciálně pro ně upravené. Jde o to, aby se kočka při uvíznutí obojku vlastní silou dostala díky bezpečnostnímu mechanismu ven. Na obojek se nesmí nic připínat, aby se neuškrtila. Populární jsou také pipety s látkou, které ochrání před klíšťaty, tzv. Spot on. Aplikují se do srsti zvířete mezi lopatky, kam si samo nedosáhne. Fungují jen v řádu týdnů, a nejsou vhodné ke koupání. Pořídit můžete také tablety, které dáte psovi s jídlem, působení je asi tříměsíční.

Další možností jsou spreje, které našplícháte psovi těsně před odchodem z bytu na procházku. Můžete stejně tak jako sebe pejska nechat naočkovat proti borelióze, nejlépe ještě v zimním období, před sezonou. Očkování ovšem neochrání před přisátím klíštěte. V poslední době se také vyrábí oblečky pro pejsky s repelentním účinkem, jestli se v něm pejsek bude cítit dobře, zjistíte až přímo při nošení. Můžete si pořídit také odpuzovače parazitů z éterických olejů čajovníků nebo levandule, přidávat pejskovi B vitamin, či česnekové tablety.

Důležité je při příchodu domů zkontrolovat klíšťata, pokud je již najdete, dezinfikovat klíště, kývavými pohyby jej vytáhnout za pomoci kleštiček a místo opět dezinfikovat. Jestli zvažujete, jaký typ ochrany před klíštětem bude pro Vaše zvíře nejbezpečnější, obraťte se na naši Veterinární kliniku v Brně. Společně s Vámi projdeme všechny možnosti a vybereme tu nejlepší, vhodnou pro Vašeho zvířecího kamaráda.

Fotografie