Články & návody

Operace očních víček - korekce horních a dolních víček v Brně.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro dům s pečovatelskou službou Praha.

Bělení zubů metodou Purewhitening - Stomatologie Erbenova, Brno.

Styling psů Brno - stříhání psů v Brně. Komplexní péče pro Vaše mazlíčky.

Otevreniauta.cz - otevírání aut Brno a okolí.

Míka Servis - čištění koberců Praha a okolí.

Ošetření vyvrtnutého kotníku

Zranění, které může běžně potkat každého z nás. Stačí, když špatně došlápnete při chůzi ze schodů nebo při hraní jakéhokoliv sportu. Váš kotník se ohne do nesprávné polohy a přichází bolestivé zranění, které lze léčit i doma, přesto doporučujeme, abyste navštívili svého doktora a zbytečně neriskovali.

Vyvrknutý kotník 

Distorze, výron, zvrtnutý, vymknutý kotník, to jsou synonyma, kterými označujeme vyvrknutí kotníku. Charakterizuje ho tzv. supinační trauma, kdy došlápnete na nohu, která je vybočená dovnitř, dochází tedy k oddálení kloubních ploch a může dojít i k poškození vazů. Měli byste v tomto případě navštívit lékaře, který vám udělá rentgen kotníku a vyloučí případnou zlomeninu.  Může dojít ke třem stupňům poranění vazů, vazy jsou pouze natažené, jsou částečně natržené nebo jsou úplně přetržené, od toho se odvíjí i následná snížená funkce kotníku a bolest. Nastává lokální otok a v horších případech podlitina v okolí zevního kotníku, samozřejmě při zátěži kotník bolí. 

Jak ošetřit vyvrtnutý kotník?

Pokud si vyvrknete kotník, měli byste dodržovat tři základní kroky, které vám pomůžou v postupnému vyléčení kotníku. Prvním krokem je odpočinek, nezatěžujte zbytečně kotník, choďte s berlemi či hůlkou. Snažte se vyhýbat nadměrné tělesné aktivitě, abyste ještě více neporanili kotník, zvolte spíše plavání nebo jiný méně náročný sport. Důležitým krokem číslo dva je ledování, přikládejte ledové obklady. Chlad zabraňuje zánětům vazů a zastavuje krvácení v případě potrhaných vazů. Ledujte vždy 15-20 minut a poté nechte kotník 30 minut odpočinout v teple. V poslední fázi omotejte nohu bandáží a snažte se ji mít zvednutou ve větší výšce, vyplavují se z ní tak přebytečné tekutiny. Všechny tyto rady vám pomohou kotník ošetřit a pohmožděné vazy zklidnit, ale určitě navštivte svého lékaře, aby posoudil rozsah zhmoždění a poradil vám s vhodnou léčbou, zvlášť pokud trpíte jinou nemocí, např. cukrovkou.