Články & návody

Operace očních víček - korekce horních a dolních víček v Brně.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro dům s pečovatelskou službou Praha.

Bělení zubů metodou Purewhitening - Stomatologie Erbenova, Brno.

Styling psů Brno - stříhání psů v Brně. Komplexní péče pro Vaše mazlíčky.

Rekvalifikační kurzy Brno - Dokurzu.cz - široká nabídka rekvalifikačních kurzů a seminářů.

Otevreniauta.cz - otevírání aut Brno a okolí.

Míka Servis - čištění koberců Praha a okolí.

Overlanding, Off-Roading a Karavaning

Co znamená Overlanding, Off-Roading a Karavaning a jaký je mezi nimi rozdíl?

Overlanding a off-roading. Většina outdoorových dobrodruhů má tendenci používat tyto pojmy špatně. Schválně si zkuste vyhledat oba výrazy a zjistíte, že se vždy pojednává v podstatě o totéž. Jenomže pravda je někde uprostřed. Jaký je tedy rozdíl mezi termíny overlanding a off-roading, proč mezi ně zařadit i karavaning a jaké jsou výhody a nevýhody každého z nich?

Základ pro pochopení rozdílu mezi overlanding, off-roading a karavaning

Zjednodušeně řečeno Off-roading je 'výlet' a overlanding je 'trek'. Off-roading je tedy kratší a cesty overlandem jsou delší. Overlanding je o cestování, off-roading je o překážkách. Overlanding je dobrodružství, off-roading je adrenalin. Offroad jízda je obvykle součástí overlandingu. Ale pozor, terénní kempování nemusí nutně znamenat overlanding.

Off-roading znamená, že se vydáte na noční výlet do odlehlé oblasti poblíž domova. Máte vozidlo s pohonem všech kol a offroad vybavení. Do kempu pojedete asi 50 kilometrů po neudržovaných polních cestách s několika technickými úseky.

Overlanding je plán na dvoutýdenní cestu po odlehlých oblastech, která vás zavede stovky, možná tisíce kilometrů od domova. Vaše vozidlo je vaším základním táborem a veze vše, co potřebujete k tomu, abyste mohli strávit několik dní mimo civilizaci. Cesta vede po zpevněných a polních cestách s několika technickými úseky.

Overlanding je krásně definován jako samostatné, na vozidle nezávislé dobrodružné cestování na dlouhé vzdálenosti, jehož hlavním cílem je cesta.

Karavaning na cestách v přírodě

Za pandemie se zvýšila poptávka po karavaningu a obecně po cestování na vlastní triko. Především mladí jsou připraveni vyrazit na cesty a zažít netradiční způsob dovolené. Zatímco mnozí z nich s overlandingem teprve začínají, trh je dávno připraven. Nabídka off-road obytných vozů a karavanů je schůdnou variantou hlavně pro ty dobrodruhy, kteří považují odlehlé lokality za lákavé. Navíc karavaning je finančně a provozně praktický, a dokonce i ekologicky přípustný.

Karavaning se tak může stát nedílnou součástí overlandingu, ať už jedete drsný off-road nebo jen klidně neprobádanou krajinou.

Fotografie