Články & návody

Operace očních víček - korekce horních a dolních víček v Brně.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro dům s pečovatelskou službou Praha.

Bělení zubů metodou Purewhitening - Stomatologie Erbenova, Brno.

Styling psů Brno - stříhání psů v Brně. Komplexní péče pro Vaše mazlíčky.

Rekvalifikační kurzy Brno - Dokurzu.cz - široká nabídka rekvalifikačních kurzů a seminářů.

Otevreniauta.cz - otevírání aut Brno a okolí.

Míka Servis - čištění koberců Praha a okolí.

Zmenšení prsou jako cesta k pohodlnějšímu životu

Ňadra dělají ženu ženou, o tom není pochyb. Ale v případě, že vás příroda obdařila o něco více než byste chtěla, může nadměrné poprsí přinášet i nepříjemnosti. Řešením by pro vás mohlo být zmenšení prsou.

Plastická chirurgie dříve sloužila především k úpravě tvaru a funkce různých částí lidského těla, zejména po prodělání zranění nebo popálenin. V posledních letech se posouvá dopředu mílovými kroky a její využití je stále širší.

V případě zmenšení prsou může být motivací vrácení estetického vzhledu prsou nebo bolesti zad spojené se špatným držením těla. Pokud jsou důvodem k plastické operaci prsou zdravotní potíže, po schválení zákroku revizním lékařem je operace hrazena pojišťovnou.

Předoperační vyšetření je nutné

Zákrok však není vhodný pro všechny ženy. Pokud jste prodělala zhoubné onemocnění prsou, je operace vyloučena. Rovněž byste operaci měla zvážit, pokud v budoucnu plánujete kojit. Existují případy, kdy zákrok způsobil poruchy kojení.

Před samotnou operací je nezbytné nechat prsa vyšetřit na mamologickém pracovišti. Prsní tkáň se vyšetří ultrazvukem nebo mamografií, aby se vyloučilo nádorové onemocnění. Zákrok je prováděn v celkové narkóze a je tedy nutné podstoupit předoperační interní vyšetření, maximálně 14 dní před zákrokem. Termín operace se doporučuje volit mimo datum menstruačního krvácení. Před zákrokem se posuzuje kvalita kožního krytu, stupeň poklesu prsů (ptóza), objem prsů a velikost zamýšlené redukce objemu. Podle výsledku se zvolí operační technika a umístění kožních řezů.

Všechno má svá rizika

Než operaci podstoupíte, je nutné, abyste věděla o možných komplikacích, které mohou nastat. Rizika spojená s chirurgickými zákroky obecně jsou vznik hematomu a krvácení v časném období po zákroku. Někdy je potřeba provést operační revizi, eventuálně krevní transfuzi. Dalším rizikem můžou být potíže s hojením, např. infekce nebo rozpad rány, odumření kůže a následná kožní transplantace, riziko vzniku hypertrofické či keloidní jizvy nebo atrofické jizvy. Nejzávažnějším rizikem je vznik žilní trombózy a následné plicní embolie, která může být i smrtelná.

Specifickými riziky zmenšení poprsí jsou stranová asymetrie, změna citlivosti bradavek nebo vznik tukových pseudocyst v prsní tkáni, které se projevují tuhými ložisky. Dalšími komplikacemi mohou být nekróza kůže nebo bradavek a jiné, méně časté komplikace.

Průběh operace a rekonvalescence

Samotná operace se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 3 hodiny. V jejím průběhu se odstraní nadbytečná kůže, v případě potřeby se zmenší prsní dvorce, prsa se pozvednou a vytvarují podle vašich požadavků. Nakonec se zavedou drény a řezy se uzavřou jemnými, vstřebatelnými stehy. Poté se prsa ovinou elastickým obvazem.

Po zákroku jsou přes kůži vyvedeny drény, které se ponechávají 1 – 2 dny podle množství odsávané krve. První den po operaci jsou prsa stále obvázána elastickým obvazem, který je druhý den nahrazen elastickou sportovní podprsenkou bez kostic. Tu je nutné nosit následujících 6 – 8 týdnů. V průběhu prvních 4 týdnů po zákroku je doporučeno omezit fyzickou zátěž a sportovní aktivity. Obvyklá doba rekonvalescence před návratem do zaměstnání je při nekomplikovaném průběhu 1 – 2 týdny.

V případě, že máte zájem o služby spojené s plastickou chirurgií, zvláště pak v případě zmenšení nebo modelace prsou, navštivte web Plastické a estetické chirurgie MUDr. Šárky Stiborové, sídlící v Brně. Na webu najdete i kontaktní formulář, do kterého můžete zaslat své dotazy nebo nezávaznou poptávku.

Fotografie